Sinopsis
Autentické reportáe z celého svta.
Episodios
-
Japonci si oblíbili české pivo. Vaří ho z českých surovin, skoro jako originál
10/07/2025 Duración: 03minSejde se česká diplomatka a kanadský sládek v japonské hospodě a pijí pivo z českého chmele. To není začátek vtipu, jak by se mohlo možná zdát, ale scéna z reálného života v Tokiu. V Japonsku totiž mají čtyři velké pivovary a ani jeden z nich se neobejde bez českého chmele a sladu. A oblíbily si je i místní minipivovary. Chmel a slad jsou tak po krmivech do Japonska nejčastěji dováženými českými zemědělskými surovinami.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Muzeum US Air Force stojí na místě, které vybrali bratři Wrightové. Vystavuje i bombardér z Nagasaki
09/07/2025 Duración: 03minNejvětší koncentrace bojových letadel dnes naštěstí není v žádné krizové oblasti světa, ale v muzeu amerického vojenského letectva ve městě Dayton ve státě Ohio. Právě tam, kde dnes stojí jedna ze základen vzdušných sil Spojených států, kdysi zkoušeli své první stroje bratři Wilbur a Orville Wrightovi. Milovníkům letecké techniky nestačí ani celý den, aby si prošli všechny tamní hangáry.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Víno a plíseň v symbióze. Slovenský Tokaj překvapí plesnivými sklepy i svěžím vínem
08/07/2025 Duración: 03minTokajské víno je pro většinu z nás synonymem pro sladká bílá dezertní vína původem z Maďarska. Menší část historické vinařské oblasti Tokaj ale v roce 1918 po vytyčení nových hranic připadla Československu. Dodnes tam pěstují tokajské odrůdy jako Furmint, Lipovina nebo Muškát žlutý a o staletí staré řemeslo patřičně pečují. Slovenští vinaři z Tokaje už taky desítky let trpělivě vysvětlují, že tradiční tokajské vůbec nemusí odpovídat zažitým představám.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Chystáte se o prázdninách na Balt? Neberte si do moře nafukovací jednorožce, radí místní záchranáři
07/07/2025 Duración: 03minO Polsku se často mluví jako o budoucím novém Chorvatsku. Každým rokem tam na dovolenou míří více Čechů. Jedním z hlavních lákadel jsou bílé písčité pláže omývané Baltským mořem a na popularitě rychle nabývají i polská jezera. Dovolená u vody ale má svá rizika. V Polsku každoročně utone okolo 500 lidí a příčinou bývá hlavně nezodpovědné chování, včetně například užívání alkoholu. Každoročně před ním varují polští dobrovolní vodní záchranáři, kterým právě začíná nejvíc práce.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
„Bruno má silné tělo, Simone je sladká a štíhlá.“ Kavárník pojmenovává kávové směsi po svých známých
06/07/2025 Duración: 03minZačalo to jako modelový příklad v diplomové práci. Pak si Peter Demmel řekl, že by jeho kavárna s pražírnou nemusela zůstat jen na papíře. Dnes v domě nedaleko lichtenštejnského Vaduzu vyrábí desítky kilogramů kávy denně a jeho kavárna je vyhlášená nejen v regionu, ale taky za oceánem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Folklor není raketová věda. Mistr z Podpolaní obnovil tradiční řemeslo a naučil se sám vyrábět kroje
04/07/2025 Duración: 03minVyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo opasek vyžaduje poctivou ruční práci. Staří mistři folklorních řemesel si ale své umění často žárlivě střežili a pozorovat je při práci bylo téměř nemožné. Mladší generace tak na Slovensku musela po tradičních postupech a speciálních fíglech mnohdy dlouze pátrat. Jak ale říká mistr Stefan Hukeľ, co lidé vymysleli, to člověk vyrobí. Díky němu se na Podpolaní na středním Slovensku podařilo obnovit výrobu tradičních klobouků.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?
02/07/2025 Duración: 03minAuto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
„Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou
01/07/2025 Duración: 03minLetní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her
29/06/2025 Duración: 03minZájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob je dnes poutním místem
28/06/2025 Duración: 03minJedním z nejčastějších křestních jmen v Gruzii je Nino. Ač v evropských jazycích bývá koncovka -o spojována s mužskými jmény, je to jméno ženské. Svatá Nino, u nás známá taky jako svatá Nina nebo Kristýna, je pro Gruzínce nejvýznamnější světicí a na její jméno člověk naráží v každém koutě Gruzie. Její odkaz si připomínají věřící třeba i v klášteře Bodbe na východě země.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Old Prairie Town má k westernovému městečku daleko. Divoký západ představuje bez filmových klišé
27/06/2025 Duración: 03minFanoušci westernu si život v prériích Divokého západu spojují s malými městečky plnými pistolníků a honáků krav. V neorganizovaných teritoriích za řekou Mississippi se ale v polovině 19. století žilo jinak, než známe z filmů. Skanzen Old Prairie Town v kansaské metropoli Topece ukazuje, jak a v čem osadníci amerického Divokého západu v 19. a na začátku 20. století doopravdy žili.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Lichtenštejnské víno chutná jako Alpy stočené v lahvích. Nejlepší je Pinot Noir, tvrdí místní
25/06/2025 Duración: 03minV Lichtenštejnsku roste réva kousek od dva tisíce metrů vysokých horských štítů a taky na dohled od knížecího hradu. Vinařství Hofkellerei nepůsobí nijak okázale – žádné brány ani zlaté erby, jen několik hektarů vinice pod horami a sklep pár kroků vedle. Ale víno, které tu vzniká, má prý chuť, na kterou se nezapomíná. Říká se, že je to jako pít Alpy stočené v lahvích.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Rukopisy, dopisy, první překlady. V Paříži se prodávala unikátní sbírka děl Franze Kafky
24/06/2025 Duración: 03minKafkovy knihy desítky let sbíral francouzský chirurg Thierry Bouchet. Když v 70. letech navštívil Prahu, přelezl dokonce zeď, aby se mohl podívat k hrobu slavného spisovatele. Některé spisy z jeho sbírky se teď v Paříži prodaly i za víc než dva miliony korun.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Vegeta v bramboráku? To je diskvalifikace, mají jasno chorvatští Češi. Pořádají Dny bramboráků
22/06/2025 Duración: 03minKrajané v Chorvatsku udržují nejrůznější české zvyky a tradice a se stejnou péčí přistupují i k tradičním receptům svých babiček. Jedním z nich jsou bramboráky, pro které mají dokonce vlastní slavnost. Česká beseda Horní Daruvar o víkendu uspořádala už 10. ročník Dnů bramboráků.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
OBRAZEM: Z Gruzie do Ruska mezi mraky. Kavkazská obchodní tepna stoupá až do výšky 2500 m nad mořem
21/06/2025 Duración: 03minNa hranicích mezi Gruzií a Ruskem, které tvoří pohoří Velký Kavkaz, jsou jen tři hraniční přechody, z toho dva vedou do Rusy okupované Abcházie a Jižní Osetie. Rusko a Gruzii tak de facto spojuje jediný hraniční přechod a jediná silnice. Vede skrz průsmyk podél 5tisícové hory Kazbek a řeky Aragvi a dnes je to především klíčová obchodní tepna, po které jezdí kamion za kamionem. V minulosti měla ale hlavně vojenský význam, proto se jí dodnes říká Gruzínská vojenská cesta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Litevský umělec vrátil život starému dvorku. Jeho koncept komunitní galerie tmelí sousedské vztahy
20/06/2025 Duración: 03minVstup do galerie Na dvorku v centru litevského Kaunasu působí nenápadně, přesto na první pohled zaujme. Na bráně totiž stojí křeslo, které dává tušit, že díla umístěná za průchodem budou často až výstřední. Extravagantní kombinace oprýskaných omítek, pestrobarevných plastických fasád a zdánlivě nesourodých portrétů známých i neznámých lidí má hlubší význam. Část děl totiž připomíná místní židovské obyvatele, kteří se stali obětmi holokaustu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Zvolili si nelehký život v drsné krajině. Horský národ Walserů žije v krvi obyvatel Alp dodnes
19/06/2025 Duración: 03minKdyž ostatní hledali úrodné doliny, Walserové stoupali do strmých svahů vysoko v Alpách. Do Lichtenštejnska kdysi přišli za lepším životem. Místo pohodlných údolí se ale usídlili tam, kde bylo víc kamení než půdy. Postavili si salaše, vytvořili vlastní pravidla, a dokonce i domov tam, kde jiní nepřežili. Jejich potomci žijí v lichtenštejnských Alpách dodnes a svou historii představují ve vlastním muzeu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Léto je jeden divoký večírek. V portugalské Albufeiře proto zavedli noční záchranářskou hlídku
18/06/2025 Duración: 03minPortugalským turistickým letoviskem Albufeira se v noci prochází dvojice záchranářů s batohem na zádech. Pomoc poskytují hlavně návštěvníkům, kteří to přehnali s alkoholem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
OBRAZEM: Pařížský Grand Palais se po čtyřleté rekonstrukci znovu otevírá veřejnosti
15/06/2025 Duración: 03minSvětová výstava, nemocnice za první světové války a naposledy i dějiště olympijských her. To je Grand Palais neboli Velký palác – secesní perla uprostřed Paříže, která letos slaví 125 let. Ohromná prosklená střecha dělá z této budovy největší skleník na světě. A teď se po čtyřech letech generální rekonstrukce opět otevírá veřejnosti.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Stříbro, kobalt, cín, wolfram i uran. Každá doba si v Krušných horách uměla vydolovat svůj poklad
14/06/2025 Duración: 03minNázev Krušné hory je odvozený od slova krušec, tedy od starého výrazu pro rudný kámen. I samotné jméno pohoří tak odkazuje na odvětví, které tam má více než 500 let starou tradici, a to na obou stranách hranic. V Krušných horách leží zásoby celé řady hornin i kovů. Jejich těžba se vždycky odvíjela od pokroku celého lidstva. Zatímco původně mu šlo o stříbro, později dostal přednost například uran a dnes se mluví o lithiu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.