Radio Centrala

Informações:

Sinopsis

CENTRALA rozmawia z artystkami, artystami, pisarkami, pisarzami, politykami i innymi o wspóczesnoci. Dugie, ciekawe rozmowy na dugie podróe. Wicej o spektaklach CENTRALI na www.centralateatr.pl.

Episodios

  • FANTAZY - słuchowisko w reż. Michała Zadary

    31/10/2020 Duración: 01h57min

    Fantazy - słuchowisko w reżyserii Michała Zadary Ukraina, rok 1840. 50-letni polski hrabia Fantazy chce kupić 16-letnią Diannę od jej rodziców, by ją poślubić. Zakochana w Fantazym hrabina Idalia chce temu zapobiec. Michał Zadara inscenizuje jedno z największych arcydzieł literatury polskiej jako słuchowisko. “Fantazy” Słowackiego to wielopłaszczyznowy dramat, który obnaża zakłamanie polskich arystokratów i pokazuje opresyjny system społeczny, w którym kobiety są przedmiotem handlu, obiektem gwałtu lub trofeum. Jednak Słowacki nigdy nie redukuje postaci kobiecych do roli ofiar: każda z nich przezwycięża doświadczenie upokorzenia i poniżenia, by odzyskać godność. Słowacki dokonuje dekonstrukcji mitu szlacheckiego dworu i pokazuje jak patriarchat już w XIX wieku niszczył życie Polek i Polaków. Jednocześnie opisuje ludzi, którzy podejmują heroiczną walkę o własną wolność. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci"

  • Inteligencja nie śpi 4 - Zadara, Kos-Krauze, Smoczyńska

    27/11/2017 Duración: 54min

    Michał Zadara rozmawia z reżyserką i scenarzystką Joanną Kos-Kraze i reżyserką Agnieszką Smoczyńską o sztuce, teatrze i kinie.